Mütercim Tercümanlık ve Eğitimi

Bu Makalemizde Mütercim Tercümanlık Bölümleri ve Mütercim Tercümanlık Eğitimi  Konularını ele aldık.

Dünyadaki iletişim sınırların kalkması ile birlikte iletişim hayati önem kazanmaya başlamıştır. Artık ülkeler arası ticaret sanki komşu şehirlerden yapılırcasına gerçekleşmekte ve eskiden olduğu gibi bu ticaretler ve işlemleri aylarca sürmemektedir. Bunun hızlı gelişmenin en önemli nedeni ise iletişim çok hızlı olmasıdır. Artık şirketler internet sitelerinde her ürünlerini tanıtmakta, pazarlamakta hatta satmaktadır. Online satış oranları artık her geçen gün hız kazanmakta ve düşen maliyetlerden dolayı dünyanın her yerinde tercih sebebi olmaktadır.

Böylesine büyük bir pazarın gelişmesi tabii ki de birçok sektörün gelişmesine faydası olsa da en çok, iletişime olanak veren ve insanların tek dilmiş gibi konuşmasını, iletişim kurmasını sağlayan tercümanlık sektörünü olumlu yönde tetiklemiştir.

Bu tetiklenme ve talep doğrultusunda dünyanın her yerinde olduğu gibi ihtiyacı karşılayabilmek amacıyla mütercim tercümanlar yetiştirilmeye başlanmıştır. Ülkemizde birçok büyük üniversitede artık mütercim tercümanlık bölümleri aktif olarak sektöre personel yetiştirmekle beraber uygulamalı verdikleri eğitimlerle okul sonrası deneyimsizlik sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

Mütercim tercümanlık bölümleri hem sözlü çeviri hem de yazılı tercüme üzerine yoğunlaşmakla beraber, bazı üniversitelerin imkânlarından dolayı eş zamanlı çeviri olarak da bilinen simultane tercüme eğitimi vermekte ve sektöre başarılı simultane çevirmenler kazandırmaktadır. Simultane eğitimi vermeyen veya veremeyen üniversitelerde ise mutlaka sözlü çeviri eğitimi yani ardıl tercüme eğitimi verilmekle beraber ileri düzeyde yazılı tercüme eğitimi sunmaktadır. Mütercim tercümanlık öğrencileri, tıp/medikal çevirisi, teknik çeviri, edebi çeviri, hukuk çevirisi, AB mevzuatı çevirisi gibi birçok alanda, eğitim hayatları boyunca yazılı çeviri eğitimini uygulamalı olarak gerçekleştirmektedir.

Bazı üniversitelerde ise mütercim tercümanlık eğitimi iki dil üzerinden yapılmaktadır. Öğrenciler bölüme geçmeden alacakları ikinci dilin hazırlığını okuduğundan bölüm dersleri sırasında ikinci dili öğrenmek yerine, çeviri yaparak deneyim kazanmaktadır.

Mütercim tercümanların iş olanakları hem aldıkları dersler hem de okul hayatı boyunca edindikleri deneyimlerden dolayı her geçen gün artmaktadır. Başta tercüme ve çeviri hizmeti veren tercüme büroları olmak üzere, özel sektörde bankalar, dış ticaret şirketleri, lojistik firmaları, gümrük şirketleri gibi birçok alanda iş bulma fırsatı yakalayabilmektedir. Özel sektörün haricinde ise ülkemizin güçlenen dış politikalarından dolayı hemen hemen her bakanlık ve devlet kurumunda yine mütercim tercümanlığa talep çok büyüktür.

Mütercim tercümanlığın diğer bir iş avantajı ise eğer bir yere bağlı olarak çalışmak istemiyorsanız veya bağlı çalışmaya engel bir durumunuz var ise evinizden serbest olarak tercüme büroları gibi kurumlara hizmet sunabilmektir.

Yazar: KEMAL KILIÇ

Bir önce ki yazımızda Freelance Tercümanlık konusunu ele aldık.

Lütfen yazımız hakkında görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşınız.

Yorum Ekle